Rynek gospodarczy w naszym państwie zmienił się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci nie do poznania. Rozmawiając z pokoleniem które ma już swoje lata da się przekonać o tym, że wiele z tych osób przez całe swoje życie było zatrudnionych w jednym zakładzie pracy. Wynika z tego cała masa nieporozumień i konfliktów pomiędzy dziećmi a rodzicami. Rodzice nie są w stanie zrozumieć decyzji swoich pociech o ciągłych zmianach zatrudnienia. Nie mogą oni pojąć tego, że w obecnych czasach rybek pracy jest niezmiernie dynamiczny, że osoby które marzą o tym aby odnieść sukces muszą ciągle się rozwijać i poszukiwać nowych dróg które prowadzą na samą górę kariery zawodowej.

Stabilne zatrudnienie na etat
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów zatrudnienia jest praca na etat. Ma ona sporo plusów. Między innymi normowany czas pracy, prawo do zwolnień lekarskich jak również płatnych urlopów wypoczynkowych. Jednak niezmiernie często w przypadku zatrudnienia tego rodzaju osiągane wyniki finansowe pozostawiają wiele do życzenia. Może i pewna stabilność daje komfort psychiczny, jednak dla osób które posiadają żyłkę do biznesu i z wewnętrzną potrzebą zdobycia sukcesu nie będzie to droga godna polecenia. Na szczęście elastyczność rynku pracy umożliwia takim osobom możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach.

Praca wykonywana zdalnie
Największe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te z dużym udziałem kapitału zagranicznego, coraz chętniej odchodzą od tradycjonalistycznych sposobów zatrudnienia. Jest to charakterystyczne zwłaszcza branży innowacyjnych, w których nie jest niezbędne wykonywanie pracy w siedzibie przedsiębiorstwa. Wiele obowiązków można bowiem wykonywać za pomocą nowoczesnych urządzeń i możliwości. Praca zdalna jest wybitnie popularna w takich zawodach jak na przykład informatycy, graficy komputerowi a także dziennikarze. Jest to rewelacyjny sposób na zarobek dla osób które z pewnych powodów mają ograniczenia w znalezieniu zatrudnienia – na przykład dla osób niepełnosprawnych z ograniczoną możliwością przemieszczania się a także dla świeżo upieczonych matek, dla których priorytetem jest to, aby jak najwięcej czasu przebywać ze swoimi pociechami. Praca zdalna ma sporo korzyści. Przede wszystkim można ją wykonywać z dowolnego miejsca – może to być zacisze własnego pokoju jak również pokój hotelowy podczas urlopu.

Własny biznes – jakie korzyści otrzymuje samozatrudniony?
Osoby, które z takich czy innych względów są zmęczone pracą na etat powinny przemyśleć kwestię otworzenia własnego przedsiębiorstwa. Każdy kto jest samozatrudniony, przeważnie więcej na tym zyska niż straci. Wszystko zależne jest oczywiście od własnej przedsiębiorczości. Co można zyskać przechodząc na samozatrudnienie? Jak pokazuje doświadczenie sporej grupy osób, które zdecydowały się na ten krok, podstawową korzyścią są wyższe zarobki. Zyskuje się również niezależność, jednak z nią związana jest również duża odpowiedzialność. Pracując na własny rachunek samemu decyduje się o tym, jak dużo czasu poświęca się na pracę, a ile na odpoczynek. Jak widać, elastyczność rynku pracy umożliwia znalezienie takiej formy zatrudnienia, która zadowoli najbardziej wybrednych. Zarówno osoby, które szukają stabilności i chcą znaleźć pracę na etat, a także ludzie z pomysłem na własny biznes, dla których najlepsze będzie samozatrudnienie. Czasami potrzeba czasu by wybrać najlepszą dla siebie ścieżkę kariery.