11 mar Brak komentarzy admin Positive ,

Z zawodem sekretarki związane jest wiele negatywnych stereotypów. Często przypisuje się im brak należytego wykształcenia, niskie ambicje zawodowe oraz niekompetencję. W końcu, teoretycznie praca na stanowisku sekretarki wiąże się z małą odpowiedzialnością za wykonywane czynności. Wiele osób myśli nawet, że podstawowym obowiązkiem sekretarki jest parzenie kawy dla pozostałych pracowników. Należy jednak pamiętać, że jest to stanowisko takie, jak każde inne w firmie i że osoby je zajmujące również muszą sobą coś reprezentować. Pracując jako sekretarka nie można dać się zaszufladkować. Ponieważ jeżeli na to pozwolimy, to możliwe że nigdy nie doczekamy się awansu.

Do obowiązków sekretarki należy odbieranie telefonów i rejestrowanie przychodzącej do firmy korespondencji. Powinna ona także witać gości oraz pośredniczyć pomiędzy swoim przełożonym, a umówionymi z nim na spotkanie osobami. Sekretarka powinna również umieć obsługiwać urządzenia biurowe, a także dbać o sprawny przepływ dokumentów pomiędzy różnymi wydziałami firmy. Czasem wymaga się, aby posiadała ona prawo jazdy kategorii B. Zasadniczo na tym kończą się jej obowiązki. W końcu sekretarka to nie asystentka prezesa i nie wymaga się od niej przygotowywania prezentacji, ani sprawozdań.

Stanowisko sekretarki jest bardzo atrakcyjne dla osób dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową. Pozwala na zdobycie pierwszego doświadczenia i poznanie sposobu pracy w danej firmie. Osoba chcąca pracować na tym stanowisku może przejść kurs dla sekretarki. Przyszły pracodawca na pewno doceni to, że już na tym etapie myślimy poważnie o przyszłości i że chcemy się rozwijać i zyskiwać nowe umiejętności. Na takim kursie nauczymy się, jak profesjonalnie wywiązywać się z powierzonych nam obowiązków. Dodatkowo zdobędziemy wiedzę o zarządzaniu czasem oraz o sprawnej i efektywnej komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

Inaczej wygląda sytuacja osób, które prowadzą sekretariat już kilka lub kilkanaście lat. Mogą one z czasem poczuć się wypalone ciągłą pracą z czasami trudnymi ludźmi. Zdarza się również, że takie osoby pragną zrobić następny krok i w swojej karierze zawodowej wspiąć się na wyższy szczebel. Dla nich odpowiednie będą kursy zapewniające nowe kwalifikacje. W takim przypadku warto się przebranżowić. W celu podniesienia wykształcenia możemy zrobić studia zaoczne. Po godzinach pracy możemy zapisać się do szkoły języków obcych. Wystarczy zrobić małe rozeznanie rynku, a także zastanowić się jaka praca dawałaby nam radość. Nigdy nie jest za późno na zmianę. W dzisiejszych czasach elastyczność jest cechą bardzo cenioną. Nawet jeżeli po drodze przytrafią się nam jakieś niepowodzenia, lub spotkamy się z brakiem zrozumienia ze strony przełożonych, współpracowników czy nawet rodziny, to powinniśmy trzymać się mocno naszych postanowień. W końcu chodzi tutaj o nasze zadowolenia i spełnienie. Zmiana pracy, w której się już nie rozwijamy dobrze zrobi naszej psychice. Zerwiemy z monotonią i rutyną. Wejdziemy w nowe środowisko i zdobędziemy kolejne pole do wykazania się.