7 mar Brak komentarzy admin Positive , , ,

Kandydat, który szuka wymarzonej pracy, musi być do tego wyzwania doskonale przygotowany. Dobrze jest na początek przejrzeć parę broszur informacyjnych, dzięki czemu wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. O niebo lepiej poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tematem, aniżeli popełniać najczęstsze błędy, które prawdopodobnie zakończą się rozczarowaniem i brakiem powodzenia. W jaki sposób zabrać się do poszukiwania pierwszej pracy?

Powinno się sprecyzować własne cele
W pierwszej kolejności powinno się przede wszystkim przeanalizować, jaki cel ma mieć praca. Czy ma być to doraźne rozwiązanie niedoborów finansowych czy też będzie to pierwszy etap na drabinie zawodowej. W pierwszym przypadku, o podjęciu tego czy innego zatrudnienia będą przeważały jedynie aspekty finansowe. Im oferowane wynagrodzenie będzie wyższe, tym kandydat będzie bardziej uszczęśliwiony. Jeżeli chodzi o kolejny przypadek, czyli ten w którym praca prócz wysokiej pensji ma przynieść także doświadczenie zawodowe, sytuacja się delikatnie bardziej komplikuje. Należy sobie przede wszystkim uświadomić to, że znalezienie takiej pracy może zająć więcej czasu. Niekiedy może okazać się, że pracodawca wymaga na danym stanowisku wcześniejszego doświadczenia. Wówczas, zamiast o zatrudnienie można się postarać o płatny staż.

Z czego powinien zdawać sobie sprawę stażysta?
Przede wszystkim, założenie jest takie, iż staż powinien być płatny. Bezpłatna to może być praktyka zawodowa lub wolontariat. Trzeba ten temat szczegółowo przedyskutować z potencjalnym pracodawcą. Niezmiernie często można spotkać się z relacjami młodych osób opowiadających, że przez trzy miesiące trwał staż bez wynagrodzenia, na którym w dodatku nic się nie można było dowiedzieć. Selekcja ogłoszeń pracy czy stażu to bardzo ważna kwestia. Nawet na początku kariery zawodowej nie można dać się wykorzystywać. Stażysta powinien być świadomy zarówno swoich praw jak i obowiązków.

Jak określić predyspozycje zawodowe?
Młody kandydat do pierwszej pracy niezmiernie często jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, co by chciał robić do końca swojego życia. Na całe szczęście obecnie czasy są znacznie odmienne niż kilkadziesiąt lat temu, kiedy to jeszcze nasi rodzice potrafili przez całe życie pracować w jednym miejscu. Współcześnie elastyczność zatrudnienia pozwala na zamianę stanowiska zatrudnienia niemal w dowolnie wybranej chwili. Nie można jednak rozumieć tego w taki sposób, że proces poszukiwania pracy powinien być chaotyczny. Im bardziej szczegółowo zaplanuje się rozwój zawodowy, tym prędzej osiągnie się zamierzony rezultat. Przed rozpoczęciem poszukiwania pierwszej pracy dobrym pomysłem jest sprawdzenie własnych preferencji zawodowych. Z krótkiego testu i wywiadu, który przeprowadza specjalista można uzyskać informacje na temat tego, czy lepiej będzie się spełniało w zawodach w których konieczny jest kontakt z klientem, czy też dany kandydat swobodniej będzie się czuł w pracy przy komputerze, gdzie kontakt z innymi osobami jest ograniczony. Takie konsultacje z doradcą zawodowym, jakie w wielu miastach na obszarze całego państwa można wykonać nieodpłatnie z całą pewnością okażą się pomocne w zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej. Wiedza z nich wyniesiona uchroni także przed szeregiem pomyłek, które mogłyby skutkować niepotrzebnymi nerwami i brakiem zadowolenia z kierunku, w jakim by się rozwijała kariera zawodowa.