11 cze Brak komentarzy admin Positive , ,

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, jest duża szansa, że masz zagranicznych klientów. To dobra wiadomość, mimo, że obsługa wpłat w obcych walutach bywa problematyczna. W tym artykule przybliżę Ci tematykę wymiany walut oraz ograniczania ryzyka walutowego.

Zakładam, że masz konto firmowe, pytaniem jest natomiast, czy masz to konto również w walucie kraju, z którym współpracujesz. Dlaczego to jest takie ważne? Jeśli przyjmiesz wpłatę np. w Euro na konto w polskich złotych, bank przeliczy Ci EUR na PLN po kursie ze swojej tabeli. Nie muszę chyba dodawać, że nie ma on wiele wspólnego z kursem kantorowym. Spread, czyli różnica między ceną zakupu a sprzedaży wynosi nawet kilkadziesiąt groszy. Jeśli klient wpłaca Ci 10 000,00 EUR, tracisz na takiej operacji nawet kilka tysięcy złotych!

Co zrobić? Na początek załóż sobie konto firmowe w walucie, którą obsługujesz. Niech tam kontrahenci wpłacają Ci należności za faktury. Teraz należy się zastanowić co zrobić z walutą. Podpowiem Ci kilka metod.

Kantor stacjonarny. By skorzystać z tej opcji należy wypłacić walutę z banku i pójść z nią do punktu wymiany walut. Jest kilka problemów z takim sposobem postępowania. Często banki pobierają opłaty za transakcje gotówkowe. Musisz to zweryfikować i policzyć co jest dla Ciebie opłacalne. Od oszczędności odejmij potencjalną prowizję bankową. Dodatkowym ryzykiem jest ryzyko oszustwa. Jeśli nie mamy ukończonego kursu kasjera walutowego, to prawdopodobnie nie rozpoznamy falsyfikatu. Możemy przyjąć fałszywe banknoty, przez co narazimy się na nieprzyjemności oraz utracimy gotówkę.

Wymiana waluty w banku. Możesz to zrobić na miejscu, w placówce, ale też coraz częściej online, w e-kantorze bankowym. Bardzo często bank oferuje konkurencyjne stawki. Może nie najlepsze, ale już nie złodziejskie. Jedno co mogę już teraz poradzić to udać się na spotkanie ze swoim doradcą i negocjację spreadu walutowego. Na starcie na pewno otrzymasz bardzo przeciętne stawki, jeśli się nie upomnisz o więcej to na pewno nikt do Ciebie sam się z tym nie odezwie.

Kantor online. Jest wiele firm świadczących usługi tego typu. Czym należy się kierować przy wyborze? Na pewno nie należy ufać firmom, które dopiero się pojawiły na rynku. Ryzyko jest zbyt duże by powierzać swoje finanse niepewnym podmiotom. Jest kilka dużych firm, które bez problemu odnajdziesz w Google. Są nawet e-kantory, które działają z ramienia banku, co poprawia dodatkowo bezpieczeństwo.

Jak działa kantor online? Zlecamy transakcję wymiany np. Euro na Złoty. Kantor wskazuje nam rachunek do przelania Euro, po zaksięgowaniu wpłaty wymienia nam walutę na złotówki i odsyła nam na wskazany rachunek. Trwa to w zależności od firmy, ale mniej więcej w ciągu dnia roboczego powinniśmy móc zakończyć całą operację.

Zarządzanie ryzykiem walutowym jest dość trudnym zadaniem. Do zabezpieczania się przez nim możemy zaliczyć np. hedging naturalny, opcje walutowe lub kontrakty typu forward. Na początku sugeruję wyedukować się w tym zakresie, by nie utracić środków na źle przeprowadzone zabezpieczenia.