7 mar Brak komentarzy admin Positive , , ,

Gospodarka rynkowa przed młodymi osobami którzy poszukują zatrudnienia stawia nie małe wyzwania. W wielu obszarach, prócz odpowiedniego wykształcenia ważne jest również doświadczenie pozyskane na podobnym stanowisku. Niekiedy, to właśnie konkretne umiejętności mogą przesądzić o tym, że konkretny kandydat zdobędzie etat. Warto o tym pomyśleć jeszcze w trakcie procesu kształcenia – w późniejszym czasie praktyka zawodowa może stać się kluczem do sukcesu. Jak pozyskiwać doświadczenie w zawodzie, a przy tym nie zostać chłopcem czy dziewczyną na posyłki?

Zaplanuj karierę zawodową
Młody człowiek, który wybiera szkołę średnią nie zawsze jeszcze jest do końca przekonany o tym, co pragnie w życiu robić. Również studenci często zmieniają profil kształcenia, gdyż początkowe wybory nie zawsze spełniają ich oczekiwania. By uniknąć najczęstszych błędów, warto przed końcową decyzją o wyborze ścieżki edukacji udać się do doradcy zawodowego, który w oparciu o przeprowadzoną rozmowę oraz specjalistycznych testów wskaże predyspozycje zawodowe i pomoże zdecydować, w jakim kierunku warto się rozwijać. Oczywiście, dobrze jest w takim przypadku wziąć pod uwagę osobiste zainteresowania. Żeby utwierdzić się w przekonaniu, iż wybór jest prawidłowy, można spróbować w ramach wolontariatu przez niedługi czas sprawdzić się na wybranym stanowisku. Kolejnym krokiem powinna być praktyka przygotowująca do zawodu. W szkołach średnich o profilu zawodowym, praktyki takie to obowiązkowy element, który zapisany został w profilu kształcenia. Także wiele szkół wyższych, zanim wyda dyplom wymaga, aby student wykonał praktykę zawodową w określonym wymiarze godzin. Zdobyte doświadczenie z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości i ułatwi zdobycie wymarzonego stanowiska.

W jakich miejscach poszukiwać praktyk zawodowych?
W przypadku uczelni wyższych należy korzystać w tym względzie z poradnictwa biura karier, które działają przy większości szkół wyższych zarówno prywatnych jak i państwowych. Student a także pracodawca umożliwiający zrobienie praktyki u siebie w firmie powinni zawrzeć specjalną umowę w której określi się między innymi liczbę godzin a także szczegółowy program praktyk. Coraz więcej firm decyduje się na organizowanie u siebie praktyk zawodowych. Korzyść z tego odnoszą obydwie strony – osoba odbywająca praktykę zdobywa doświadczenie, a pracodawca ma dodatkową osobę do pomocy.

Korzyści z odbywania praktyk zawodowych
Jakie korzyści wynikają z wykonywania praktyk jeszcze w czasie trwania nauki? Jest ich przynajmniej parę. Po pierwsze, można zdobyć doświadczenie, które jest bardzo pożądane przez przyszłych pracodawców. Ponadto, praktykant oswaja się nie tylko z obowiązkami dla pracowników lecz również ma możliwość poznania życia zawodowego – uczy się relacji między ludźmi panujących w miejscu pracy, a także szlifuje pierwsze umiejętności negocjacyjne. Często dzieje się również w ten sposób, że zadowolony z pracy praktykanta pracodawca proponuje takiej osobie lukratywne stanowisko po zakończeniu czasu trwania praktyk. Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę i karierę zawodową zaplanować w taki sposób, by w przyszłości nie mieć najmniejszych kłopotów ze znalezieniem wymarzonej posady – konkurencja jest bowiem coraz większa. Aby umocnić swoją pozycję na początku ścieżki kariery warto doskonale dostosować się do wymagań jakie panują na rynku zatrudnienia w tym kraju.