Życie bez samochodu w dzisiejszych czasach nie jest niemożliwe. Istnieje przecież komunikacja miejska, którą dotrzemy praktycznie w każde miejsce. Dodatkowo dzięki niej ominiemy korki, szczególnie jak poruszamy się miejskimi kolejkami bądź tramwajami. Trochę gorzej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o autobusy, ponieważ często są one również narażone na długie stanie w korkach. Szczególnie w godzinach szczytu. Jednak na szczęście tworzonych jest coraz więcej tzw. bus-pasów, które pozwalają kierowcom autobusów na ominięcie korków.
Jednak większość z nas ceni sobie swobodę i prywatność. Stawiamy więc na jazdę samochodem. Dzięki temu możemy dostać się bardzo blisko docelowego celu, co często niemożliwe jest przy komunikacji miejskiej. Dodatkowo, wybierając się np. na zakupy, nie musimy dźwigać ciężkich toreb, ponieważ możemy ulokować je w bagażniku samochodu i bezproblemowo dotrzeć z nimi do domu.

Niestety posiadanie samochodu zawsze wiąże się z jego zakupem. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na wyłożenie pieniędzy i musimy liczyć się z tym, że trzeba zaciągnąć kredyt samochodowy. Banki oferują wiele kredytów samochodowych. Różnią się one oprocentowaniem i prowizją, jaką zażąda sobie bank.

W tym celu możemy nawet internetowo porównać sobie oferty we wszystkich bankach i wybrać ten, który jest dla nas najkorzystniejszy. Aby spłata kredytu nie była dla nas obciążeniem, staramy się wybrać dogodne dla nas raty. Nie zawsze jednak wiemy od razu, jak będą wyglądać raty.

W Internecie pojawia się coraz więcej stron, na których możemy porównać ze sobą oferty kredytów samochodowych z kilku banków. Dodatkowo często znajdziemy tam również kalkulator kredytowy, dzięki któremu możemy sprawdzić, jak będą wyglądały opłaty, ile będzie wynosić właściwa rata kredytu oraz odsetki. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na początku spłaty kredytu większą część raty stanowią odsetki. Oczywiście, kiedy wnioskujemy o kredyt otrzymujemy symulację kredytu, a przy podpisywaniu umowy dostajemy harmonogram spłat.
Jednak zanim zdecydujemy się na kredyt samochodowy, dzięki temu, że na wielu stronach znajduje się kalkulator kredytowy, możemy zapoznać się z tym, jak kształtują się raty przy zaciągnięciu kredytu na daną kwotę i jak rozkładają się one w rozłożeniu na różne okresy. Dzięki temu możemy też zaoszczędzić, biorąc kredyt na krótszy okres spłaty, wiedząc jednocześnie, że będziemy w stanie takie raty spłacać.

Więc jeśli nie ma problemu z zaciągnięciem takiego kredytu, tzn. jeśli na drodze nie stoi nam na przykład brak zdolności kredytowej, to śmiało możemy składać wnioski do banku i nabyć wymarzony i wypatrzony przez nas samochód.

Jeśli jednak okaże się, że raty okażą się zbyt wysokie, wiemy, że musimy zdecydować się na zakup samochodu za mniejszą kwotę. Tak, aby spłata kredytu nie była dla nas problemem. Wówczas udajemy się do banku, składamy wniosek o kredyt samochodowy i po otrzymaniu pozytywnej decyzji pieniądze zostają przekazane sprzedawcy, a my po otrzymaniu dokumentów i kluczyków do nowego samochodu, możemy cieszyć się już jego posiadaniem.