11 mar Brak komentarzy admin Positive ,

Prowadząc firmę najczęściej skupiamy się na zadowoleniu klientów. Przeprowadzamy różne sondaże, wysyłamy do działania tzw. tajemniczego klienta, wszystko po to, by podnieść jakość świadczonych usług i zapewnić klientom jak najlepszą obsługę. Nie należy jednak zapominać w tym wszystkim o własnych pracownikach. Dlaczego dbanie o dobre samopoczucie pracujących dla nas ludzi jest takie ważne?

Rzetelny i skuteczny pracownik, to przede wszystkim pracownik zmotywowany. Przeprowadzono wiele badań na temat tego, co najlepiej motywuje ludzi do pracy. Nie będzie tutaj zaskoczeniem, że bardzo dużą grupę osób najlepiej motywują pieniądze. W ich przypadku wystarczy zapewnić odpowiednio wysoką pensję do stanowiska, dodatkowo stosowne premie i nagrody finansowe. Jednak bardzo wielu osobom to nie wystarczy. Do wydajnej pracy potrzebują one poczucia przynależności do firmy. Potrzebują ponadto, zaspokojenia wyższych potrzeb. Głównie chodzi tutaj o poczucie samorealizacji i rozwoju. Właśnie dla takich osób, będąc przedsiębiorcą, warto zainwestować w szkolenia dla firm. Dobrym wyjściem jest zatrudnienie firmy zewnętrznej, która zbada za nas, w jakich sferach działalności naszej firmy potrzebne są szkolenia. Zewnętrzna firma zadba o najlepszych fachowców i trenerów, zapewni na zajęcia odpowiednie miejsce i wyżywienie. Kursy dla firm sprawdzą się również, gdy na przykład wprowadzając nową usługę lub produkt chcemy, aby duża liczba pracowników szybko się z nimi zapoznała. Dzięki takim kursom zdobędziemy pewność, że dysponujemy odpowiednio kompetentną i gotową do pracy kadrą. Podnoszenie kwalifikacji pracowników jest niezbędne. Nie można liczyć tylko na to, że pracownicy sami z własnej inicjatywy i w wolnym czasie zapoznawać się będą z nowymi przepisami prawnymi, czy też że będą poszukiwać na własną rękę informacji, dzięki którym staną się lepszymi sprzedawcami. Ludzie często nie mają na to czasu i chęci. W pracy wypełniają powierzone im obowiązki, ale wychodząc z niej pragną poświęcać czas i energię rodzinie i swojemu hobby. Dlatego zapewnienie im szkoleń i kursów w godzinach pracy jest kluczowe. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to powinniśmy zastanowić się nad szkoleniami wyjazdowymi. Pomysł ten jest o tyle dobry, że w oderwaniu od codziennej rutyny, pracownicy będą mogli w pełni skupić się na przyswajaniu nowej wiedzy. Dużą popularnością cieszą się wyjazdy na przykład w góry. Wtedy kursy zyskują dodatkową wartość, ponieważ uczestniczące w nich osoby po zajęciach mogą się zrelaksować w otoczeniu przyrody.

Inwestycja w szkolenia dla firm ma sens, ponieważ z całą pewnością nam się zwróci. Zadowoleni pracownicy, to pracownicy bardziej wydajni, produktywni i kreatywni. Dobre poczucie przekłada się wtedy na motywację, a wiadomo że zmotywowany pracownik rzadko spóźnia się do pracy, a także rzadko korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Dodatkowo, stałe podnoszenie kwalifikacji naszej kadry pozytywnie wpłynie na atmosferę w pracy. Dobre relacje pomiędzy pracownikami przekładają się na sprawną realizację zadań.