7 mar Brak komentarzy admin Positive , , ,

W jaki sposób uzyskać doświadczenie zawodowe? W jaki sposób przeanalizować ścieżkę zawodową, aby poczuć satysfakcję z rozwijającej się kariery? Między innymi na takowe pytania muszą sobie odpowiedzieć wszystkie osoby, które na ścieżce branżowej stawiają swoje pierwsze kroki. Naturalnie, edukacja zawodowa w placówkach kształcenia zawodowego z roku na rok staje się o wiele lepsza, to mimo wszystko nie eksploatuje ona gruntownie dziedziny. Na szczęście młodzi ludzie świetnie czują się w świecie wirtualnym i to z tego miejsca czerpią ważną wiedzę odnoszącą się do tego, w jaki sposób zaplanować swój rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – coraz częściej jednakże zleceniodawcy zwracają uwagę na jeszcze pewną kwestię, a konkretniej na zdobyte dotychczas doświadczenie zawodowe. Błędem ludzi ubiegających się o pracę jest najczęściej brak planu. W czasie trwania szkoły poszukują oni prac dorywczych, które w żaden sposób nie będą powiązane z profilem działalności, jaki chcieliby wykonywać w przyszłości. Najkrócej rzecz ujmując, jest to strata czasu. Osoba, która zamierza zatrudnić się w usługach reklamowych powinna już w procesie edukacji szkolnej uzyskiwać doświadczenie w konkretnym temacie, a nie szukać zatrudnienia w popularnych restauracjach typu fast food, (co z kolei może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla przyszłych gastronomów. Podczas tego etapu pojawia się wątpliwość – w jakiej formie zdobywać doświadczenie zawodowe? Poszukiwać praktyk czy może stażu? A może to wolontariat okaże się optymalnym rozwiązaniem? Wszystko zależy w głównej mierze od tego, na jakim etapie rozwoju zawodowego znajduje się konkretna osoba. Ci, którzy nie posiadają jeszcze żadnego doświadczenia powinni rozpocząć od wolontariatu. Trzeba pamiętać o tym, że jest to działalność, za którą nie otrzymuje się żadnej gratyfikacji. Motywacją może stać się wrażenie satysfakcji z doskonale wykonywanej pracy oraz zdobywane doświadczenie które zaprocentuje w przyszłości. Następnym elementem jest praktyka zawodowa. Najczęściej odnosi się ona do uczniów szkół profilowanych, a także osób studiujących. Na praktykę zawodową najlepiej jest zgłosić się do instytucji, z którą związane są jakieś nadzieje dotyczące zatrudnienia w przyszłości, może się bowiem okazać, że dobrze wykonując swoje zadania, będzie się zapamiętanym i uzyskanie późniejszej pracy nie będzie problematycznym wyzwaniem. Osoby, które posiadają dotąd jakiekolwiek doświadczenie mogą ubiegać się o płatny staż.

Praca – na stanowisko czy swoja aktywność zawodowa?
Doświadczenie zdobywane w czasie praktyk czy stażu przyniesie korzyści nie tylko w przypadku poszukiwania pracy w oparciu o etat, ale także w przypadku kiedy rozważa się poprowadzenie swojej działalności gospodarczej. Dzięki uzyskanym umiejętnościom poznaje się głównie ze specyfiką konkretnego rynku. Można również zobaczyć dobrze działające mechanizmy, które następnie zaaplikuje się na własne poletko. Jednakże pamiętać trzeba o tym, że własna działalność gospodarcza to propozycja dla osób, które mają ciekawy koncepcję biznesową. Z roku na rok konkurencja jest bowiem coraz większa i nie tak łatwo utrzymać płynność pieniężną. Przed tym jak zainicjuje się własny biznes należy odrobinę popracować na obcy rachunek, aby nabrać cennego doświadczenia.